National High School Lacrosse Showcase

When: Friday July 8 – Sunday July 10

Where: Blandair Park & Oakland Mills High, Columbia

Teams (area schools in bold)

Pool 1 – DeMatha Catholic, Lambert (Ga.) Saint Andrew’s School (Fla.), St. Paul’s School, Upper Arlington (Ohio), Ward Melville (N.Y.)

Pool 2 – Boys’ Latin School, Canandaigua (N.Y.), Culver Academy (Ind.), Hudson (N.Y.), LaSalle College (Pa.), St. John’s College (D.C.)

Pool 3 – Collegiate (Va.), Fairport (N.Y.), Georgetown Prep, Lake Highland Prep (Fla.), Loyola Blakefield, Westlake (Tex.)

Pool 4 – Gilman School, Lovett School (Ga.), Loyola Academy (Ill.), Moeller (Ohio), St. Albans School (D.C.), St. Stephen’s & St. Agnes (Va.), Smithtown Red (N.Y.)

Pool 5 – Bellevue (Wash.), Flyers (New York’s Chaminade), Malvern Prep (Pa.), Highland Park (Tex.), McDonogh School, Regis Jesuit (Colo.)

Pool 6 – Black Grizzlies (Michigan’s Brother Rice),Calvert Hall College, Episcopal (Va.), Mercer Island (Wash.), Smithtown (N.Y.) Blue, Trinity-Pawling School (N.Y.)

Pool 7 – Conestoga (Pa.), Gonzaga College (D.C.), Hereford Zone (Hereford), Lincoln-Sudbury (Mass.), New Trier (Ill.), Yorktown School

Pool play schedule (area teams only)

Friday

Culver Academy vs. Boys’ Latin at Oakland Mills, 12 p.m.

Georgetown Prep vs. Loyola at Blandair Park, 12 p.m.

Malvern Prep vs. McDonogh at Blandair Park, 1 p.m.

Gilman vs. St. Albans at Blandair Park, 1 p.m.

Ward Melville vs. St. Paul’s at Blandair Park, 2 p.m.

St. John’s vs. Boys’ Latin at Blandair Park, 2 p.m.

Westlake vs. Loyola at Oakland Mills, 3 p.m.

McDonogh vs. Flyers at Blandair Park, 3 p.m.

Moeller vs. Gilman at Oakland Mills, 3 p.m.

St. Paul’s vs. Saint Andrew’s at Oakland Mills, 4 p.m.

Smithtown Blue vs. Calvert Hall at Oakland Mills, 5 p.m.

Conestoga vs. Hereford Zone (Hereford) at Oakland Mills, 5 p.m.

Mercer Island vs. Calvert Hall at Oakland Mills, 7 p.m.

New Trier vs. Hereford Zone (Hereford) at Oakland Mills, 7 p.m.

Saturday

Upper Arlington vs. St. Paul’s at Blandair Park, 8 a.m.

Boys’ Latin vs. Canandaigua at Oakland Mills, 8 a.m.

Yorktown vs. Hereford Zone (Hereford) at Blandair Park, 9 a.m.

St. Paul’s vs. DeMatha at Blandair Park, 10 a.m.

Hudson vs. Boys’ Latin at Oakland Mills, 10 a.m.

Loyola vs. Lake Highland at Blandair Park, 11 a.m.

St. Stephens & St. Agnes vs. Gilman at Oakland Mills, 11 a.m.

Calvert Hall vs. Episcopal at Oakland Mills, 12 p.m.

Regis vs. McDonogh at Oakland Mills, 1 p.m.

Hereford Zone (Hereford) vs. Lincoln Sudbury at Blandair Park, 1 p.m.

Collegiate vs. Loyola at Blandair Park, 1 p.m.

Gilman vs. Loyola (Ill.) at Oakland Mills, 1 p.m.

Trinity-Pawling vs. Calvert Hall at Blandair Park, 2 p.m.

McDonogh vs. Highland Park at Oakland Mills, 3 p.m.

Playoffs

Quarterfinals at Blandair Park & Oakland Mills, TBA

 

Sunday

Semifinals at Blandair Park

Final at Oakland Mills