Championship Tournament takes place this weekend at MSJ


In advance of the MIAA Wrestling Tournament, which will take place this Friday and Saturday at Mount St. Joseph, the seeds for each weight class have been announced.

Here is a complete list of those who have been seeded in each weight class:

106

1-Will Guida (St. Paul’s)

2-Cooper Flynn (McDonogh)

3-Staki Gourgoulianis (John Carroll)

4-Andy Weinstein (Gilman)

5-Frank Antonelli (Mt. St. Joe)

6-Zach O’Brocki (Calvert Hall)

 

113

1-Chris Barnabae (Mt. St. Joe)

2-Tyler Trout (Mt. Carmel)

3-Mitch Garretson (Spalding)

4-Adrian Triquero (Curley)

5-Earl Chambers (St. Mary’s)

6-Brett Stoll (Loyola)

 

120

1-Kurt McHenry (St. Paul’s)

2-PJ Truntich (Spalding)

3-Clement Woods (Mt. St. Joe)

4-DeShawn Strand (Loyola)

5-Matt Lawrence (McDonogh)

6-Sam Bruce (Severn)

 

126

1-Nathan Porter (Mt. St. Joe)

2-Sean Scott (McDonogh)

3-Sam Smirnoff (Spalding)

4-Billy Trout (Mt. Carmel)

5-Cole Jones (John Carroll)

6-Gene Qoudala (St. Paul’s)

7-Patrick Ruland (St. Mary’s)

 

132

1-Ray Kable (McDonogh)

2-Connor Strong (Mt. St. Joe)

3-Rick Couch (Spalding)

4-Nick Dintino (St. Paul’s)

5-Matt Mitrega (John Carroll)

6-Ryan Thomas (Loyola)

 

138

1-Imran Heard (St. Paul’s)

2-Seth Fillers (Mt. St. Joe)

3-Josh Aybar (Loyola)

4-Nick Paolucci (Spalding)

5-Brad LaBella (Severn)

6-Lance Kevin (Friends)

7-Rami Tadros (Gerstell)

 

145

1-Ryan Garretson (Spalding)

2-Max Hammond (St. Paul’s)

3-Harrison Trahan (McDonogh)

4-Chris Roybal (Mt. St. Joe)

5-Newt Davis (Pallotti)

6-Vince Thuman (Calvert Hall)

7-Will Riley (Curley)

8-Caleb Trudeau (Friends)

9-David Gushue (Gilman)

 

152

1-Josh Laubach (Curley)

2-Zach Phillips (Mt. St. Joe)

3-Alex LaVeck (McDonogh)

4-Garrett Fisk (Spalding)

5-CJ Polesovsky (John Carroll)

6-Cole Brown (Gilman)

7-Everett McDuffie (St. Paul’s)

 

160

1-Dylan Blau (St. Paul’s)

2-Dominic Solis (McDonogh)

3-Tyler Savage (Spalding)

4-Jonathan Short (Mt. St. Joe)

5-Taylor Randolph (Loyola)

6-Jamie Rice (Boys’ Latin)

7-Mikey Neal (Calvert Hall)

8-Rey Robinson (Glenelg Country School)

 

170

1-Justin Henry (Mt. St. Joe)

2-Garrett Kappes (McDonogh)

3-Jason Litvak (Loyola)

4-Dustin Radford (Spalding)

5-Jacob Jarosz (Severn)

6-Jeremy Cranston (Gilman)

7-Jerry Rosser (John Carroll)

8-Dominic Piazza (St. Paul’s)

9-Joey Shortt (Boys’ Latin)

 

182

1-Jack Parr (St. Paul’s)

2-David Schultz (Mt. St. Joe)

3-Jack Wimmer (McDonogh)

4-Kevonte Beard (Gilman)

5-Ian Takas (Loyola)

6-Blake Corum (Pallotti)

 

195

1-Austin Stith (Mt. St. Joe)

2-Jackson Bonitz (McDonogh)

3-Alex Slodzinski (Gilman)

4-Jarrell Mayo (Calvert Hall)

5-Mason Isaac (Boys’ Latin)

6-JJ Ygot (Mt. Carmel)

7-Mike Morris (Pallotti)

 

220

1-Keagan Rill (Mt. St. Joe)

2-Parker Robinson (McDonogh)

3-Adam Berg (John Carroll)

4-Skyler Kessenich (Friends)

5-Mac Alban (Boys’ Latin)

6-Will Maigetter (Loyola)

7-Vinny Tomarchio (Glenelg Country School)

8-Thomas Kerner (St. Mary’s)

9-Mike Vargas (Curley)

 

285

1-Isaac Righter (Mt. St. Joe)

2-PJ Mustipher (McDonogh)

3-Jerold Gaither (Mt. Carmel)

4-Druw Van Der Werff (John Carroll)

5-Bennett Traurig (Loyola)

6-Isaiah McGirt (Curley)