With postseason play in full swing, there’s one newcomer in VSN’s boys’ lacrosse Top 20.

South River makes a second appearance. The Edgewater school is in pursuit of a sixth straight trip to the Class 4A/3A state final four which takes place this weekend.

The MIAA will crown its respective league champions Friday at Johns Hopkins University’s Homewood Field. The A Conference semifinals featuring No. 1 McDonogh School, No. 2 Boys’ Latin School, No. 3 Loyola Blakefield and fourth-ranked Severn School takes place Monday at Hopkins.

Here’s the complete Week 9 VSN boys’ lacrosse Top 20.

1. McDonogh School (Record: 16-1; Last week’s ranking: No. 1)

Last week: The Eagles defeated Gilman School, 13-4.

This week: vs. No. 4 Loyola Blakefield, MIAA A Conference Tournament semifinals at Johns Hopkins University, May 16

 

2. Boys’ Latin School (13-3; No. 2)

Last week: The Lakers defeated then-No. 3 St. Paul’s School, 16-6.

This week: vs. No. 4 Severn School, MIAA A Conference Tournament semifinals at Johns Hopkins University, May 16

 

3. Loyola Blakefield (9-6; No. 5)

Last week: The Dons defeated then-No. 4 Calvert Hall College, 9-8, MIAA A Conference Tournament quarterfinal; lost to then-No. 4 Calvert Hall College, 12-7.

This week: vs. No. 1 McDonogh School, MIAA A Conference Tournament semifinals at Johns Hopkins University, May 16

 

4. Severn School (16-6; No. 6)

Last week: The Admirals defeated then-No. 3 St. Paul’s School, MIAA A Conference Tournament quarterfinals; defeated St. Mary’s, 17-4, and lost to then-No. 4 St. Paul’s School, 9-8.

This week: at Archbishop Spalding, May 10; vs. No. 2 Boys’ Latin School or No. 3 St. Paul’s School (if win May 10), MIAA A Conference Tournament first round, May 13

 

5. Calvert Hall College (14-5; No. 4)

Last week: The Cardinals lost to then-No. 5 Loyola Blakefield, 9-8, MIAA A Conference Tournament quarterfinals; defeated then-No. 5 Loyola Blakefield, 12-7.

Season complete – MIAA A Conference Tournament quarterfinalist

 

6. St. Paul’s School (12-7; No. 3)

Last week: The Crusaders lost to then-No. 6 Severn School, 8-5, MIAA A Conference Tournament quarterfinals; lost to No. 2 Boys’ Latin School, 16-6.

Season complete – MIAA A Conference Tournament quarterfinalist

 

7. Severna Park (13-2; No. 7)

Last week: The Falcons defeated Arundel, 12-5, Class 4A/3A East Region quarterfinals.

This week: vs. No. 8 Broadneck, 4A/3A East semifinals at Kinder Farm Park, May 16

8. Broadneck (15-1; No. 8)

Last week: The Bruins defeated North County, 16-4, Class 4A/3A East Region quarterfinals, and Meade, 14-0, 4A/3A East first round.

This week: vs. No. 7 Severna Park, 4A/3A East semifinals at Kinder Farm Park, May 16

 

9. Mount St. Joseph (12-9; No. 9)

Last week: The Gaels defeated St. Mary’s, 15-10.

Season complete

 

10. Liberty (16-0; No. 10)

Last week: The Lions defeated Manchester Valley, 16-5, Class 2A/1A West Region quarterfinals, and then-No. 19 South Carroll, 17-8, Carroll County final.

This week: vs. No. 19 Century, 2A/1A West semifinals, May 16

 

11. Hereford (15-1; No. 11)

Last week: The Bulls defeated Towson, 15-7, Class 3A/2A North Region quarterfinals.

This week: at City College, 3A/2A North semifinals, May 16

 

12. John Carroll School (18-6; No. 12)

Last week: The Patriots defeated Glenelg Country School, 15-5.

This week: vs. Archbishop Curley, MIAA B Conference Tournament semifinals, May 17

 

13. Westminster (10-5; No. 13)

Last week: The Owls defeated Sherwood, 20-1, Class 4A/3A North Region quarterfinals.

This week: vs. No. 16 Howrad, 4A/3A North semifinals, May 16

 

14. Annapolis (12-3; No. 14)

Last week: The Panthers defeated Chopticon, 22-4, Class 4A/3A East Region quarterfinals.

This week: vs. No. 20 South River, 4A/3A East semifinals, May 16

 

15. Fallston (11-5; No. 15)

Last week: The Cougars defeated Sparrows Point, 22-6, Class 2A/1A North quarterfinals, and Joppatowne, 22-3, 2A/1A North first round.

This week: vs. Loch Raven, 2A/1A North semifinals, May 16

 

16. Howard (11-4; No. 17)

Last week: The Lions defeated Blake, 23-0, Class 4A/3A North Region quarterfinals.

This week: at No. 13 Westminster, 4A/3A North semifinals, May 16

 

17. River Hill (11-3; No. 18)

Last week: The Hawks defeated Wilde Lake, 16-2, Class 3A/2A South Region quarterfinals.

This week: vs. Chesapeake-Anne Arundel, 3A/2A South semifinals, May 16

 

18. Towson (10-4; No. 16)

Last week: The Generals lost to No. 11 Hereford, 15-7, Class 3A/2A North quarterfinals.

Season complete – 3A/2A North quarterfinalist & Baltimore County Division I finalist

 

19. Century (12-4; No. 20)

Last week: The Knights defeated then-No. 19 South Carroll, 10-7, Class 2A/1A West Region quarterfinals, and North Carroll, 17-2, 2A/1A West first round.

This week: at No. 10 Liberty, 2A/1A West semifinals, May 16

 

20. South River (10-6; not ranked)

Last week: The Seahawks defeated Leonardtown, 14-5, Class 4A/3A East Region quarterfinals, and Great Mills, 22-0, 4A/3A East first round.

This week: at No. 14 Annapolis, 4A/3A East semifinals, May 16