For the second time this season, Century High has a place in VSN’s boys’ lacrosse Top 20 poll. The Knights from Carroll County are lone newcomer this week at No. 20.

After last week’s epic double overtime battle, McDonogh School and Boys’ Latin School remain Nos. 1 and 2, heading into Tuesday’s final day of MIAA A Conference regular season action. The Lakers host third-ranked St. Paul’s School with the winner securing second-place and a bye into the league semifinals, May 16 at Johns Hopkins University’s Homewood Field.

No. 4 Calvert Hall College hosts fifth-ranked Loyola Blakefield Tuesday, with the victor gaining homefield for Friday’s first round playoff match. The state public region playoffs start Wednesday.

Here’s the complete Week 8 VSN boys’ lacrosse Top 20.

1. McDonogh School (Record: 15-1; Last week’s ranking: No. 1)

Last week: The Eagles defeated Archbishop Spalding, 18-4, and No. 2 Boys’ Latin School, 10-9, in double overtime.

This week: at Gilman School, May 10

 

2. Boys’ Latin School (12-3; No. 2)

Last week: The Lakers defeated Gilman School, 16-8, and lost to No. 1 McDonogh School, 10-9, in double overtime.

This week: vs. No. 3 St. Paul’s School, May 10; vs. No. 6 Severn School or Gilman School, MIAA A Conference first round (if necessary), May 13

 

3. St. Paul’s School (12-5; No. 4)

Last week: The Crusaders defeated then-No. 3 Calvert Hall College, 9-5, and No. 6 Severn School, 9-8.

This week: at No. 2 Boys’ Latin School, May 10; vs. No. 6 Severn School or Gilman School, MIAA A Conference Tournament first round (if necessary), May 13

 

4. Calvert Hall College (13-4; No. 3)

Last week: The Cardinals lost to then-No. 4 St. Paul’s School, 9-5, and defeated St. Mary’s, 7-6.

This week: vs. No. 5 Loyola Blakefield, May 10; vs. No. 5 Loyola Blakefield (if win May 10) or at No. 5 Loyola Blakefield (if lose May 10), MIAA A Conference Tournament first round, May 13

 

5. Loyola Blakefield (8-5; No. 5)

Last week: The Dons defeated then-No. 7 Mount St. Joseph, 15-9, and Archbishop Spalding, 11-10, in overtime.

This week: at No. 4 Calvert Hall College, May 10; vs. No. 4 Calvert Hall College (if win May 10) or at No. 4 Calvert Hall College (if lose May 10), MIAA A Conference Tournament first round, May 13

 

6. Severn School (14-6; No. 6)

Last week: The Admirals defeated St. Mary’s, 17-4, and lost to then-No. 4 St. Paul’s School, 9-8.

This week: at Archbishop Spalding, May 10; vs. No. 2 Boys’ Latin School or No. 3 St. Paul’s School (if win May 10), MIAA A Conference Tournament first round, May 13

 

7. Severna Park (12-2; No. 10)

Last week: The Falcons defeated then-No. 8 Broadneck, 13-7, and No. 13 Annapolis, 11-8.

This week: Class 4A/3A East Region Section I playoffs

8. Broadneck (13-1; No. 8)

Last week: The Bruins lost to then-No. 10 Severna Park, 13-7, and defeated South River, 12-8.

This week: Class 4A/3A East Region Section I playoffs

 

9. Mount St. Joseph (11-9; No. 7)

Last week: The Gaels lost to No. 5 Loyola Blakefield, 15-9, and lost to Gilman School, 10-9.

This week: at St. Mary’s, May 10

 

10. Liberty (14-0; No. 9)

Last week: The Lions defeated Bel Air, 10-4, and Walkersville, 14-1.

This week: vs. No. 19 South Carroll, Carroll County final at North Carroll, May 9

 

11. Hereford (14-1; No. 11)

Last week: The Bulls defeated Towson, 11-8, Baltimore County Division I final; Loch Raven, 16-2, and Eastern Tech, 16-5.

This week: Class 3A/2A North Region Section I playoffs

 

12. John Carroll School (17-6; No. 14)

Last week: The Patriots defeated St. John’s Catholic Prep (13-4), Delaware’s Archmere Academy (15-9) and Annapolis Area Christian School (20-4).

This week: vs. Glenelg Country School, May 10

 

13. Westminster (9-5; No. 12)

Last week: The Owls lost to Kent Island, 14-5.

This week: Class 4A/3A North Region Section I playoffs

 

14. Annapolis (11-3; No. 13)

Last week: The Panthers defeated Northeast, 13-4, and lost to then-No. 10 Severna Park, 11-8.

This week: Class 4A/3A East Region Section II playoffs

 

15. Fallston (9-5; No. 15)

Last week: The Cougars defeated North East, 18-3.

This week: Class 2A/1A North Region Section I playoffs

 

16. Towson (10-3; No. 16)

Last week: The Generals lost to No. 11 Hereford, 11-8, Baltimore County Division I final; and defeated Eastern Tech, 16-2.

This week: Class 3A/2A North Region Section I playoffs

 

17. Howard (10-4; No. 17)

Last week: The Lions defeated Atholton, 7-6, and No. 19 Mount Hebron, 9-1.

This week: Class 4A/3A North Region Section I playoffs

 

18. River Hill (11-3; No. 18)

Last week: The Hawks defeated Centennial, 9-2, and Long Reach, 18-1.

This week: Class 3A/2A South Region Section II playoffs

 

19. South Carroll (9-5; No. 20)

Last week: The Cavaliers defeated Walkersville, 10-7, and Middletown, 10-6.

This week: vs. No. 10 Liberty, Carroll County final at North Carroll, May 9


20. Century (10-4; not ranked)

Last week: The Knights defeated North Hagerstown, 21-2, and Edgewood, 19-1.

This week: Class 2A/1A West Region Section I playoffs