cityTUESDAY DECEMBER 30

Cap City Classic

Consolation – Chopticon/Annapolis loser vs. Central Bucks (Pa.) or Patuxent, 3 p.m.

Championship – Chopticon/Annapolis winner vs. Central Bucks or Patuxent, 7 p.m.

 

Century Holiday Tournament

Consolation – Hammond/LaPlata loser vs. Catonsville/Century loser, 6 p.m.

Championship – Hammond/LaPlata winner vs. Catonsville/Century winner, 7:30 p.m.

 

Christmas Tournament in the Junction

Consolation – Forest Park/Heritage loser vs. St. Mary’s/Bluford Drew Jemison loser, 4:30 p.m.

Championship – Forest Park/Heritage winner vs. St. Mary’s/Bluford Drew Jemison winner, 6 p.m.

 

Cougars Holiday Classic

Consolation  – Edgewood/Carver Vo-Tech loser vs. High Point/Chesapeake-AA loser, 5 p.m.

Championship – Edgewood/Carver Vo-Tech winner vs. High Point/Chesapeake-AA winner, 7 p.m.

 

Governor’s Challenge

Ben Franklin/Colonel Richardson winner vs. Catocin or Indian River, 12:45 p.m.

Ben Franklin/Colonel Richardson loser vs. Catocin or Indian River, 1:15 p.m.

Westminster/James M. Bennett loser vs. Laurel or Blake, 4:15 p.m.

Westminster/James M. Bennett winner vs. Laurel or Blake, 4:15 p.m.

Randallstown/Pocomoke winner vs. Charles H. Flowers or Sussex Tech (Del.), 6 p.m.

Randallstown/Pocomoke loser vs. Charles H. Flowers or Sussex Tech, 6:30 p.m.

 

Hoodie House Hoops Classic at Ardrey Kell High, Charlotte, N.C.

John Carroll in championship or consolation finals, TBA

 

Howard Holiday Tournament

Consolation – Francis Scott Key/Old Mill loser vs. Howard/Pikesville loser, 1 p.m.

Championship – Francis Scott Key/Old Mill winner vs. Howard/Pikesville winner, 7 p.m.

 

Liberty Holiday Tournament

Centennial/Northwest loser vs. South Carroll/Severn School loser, 1:30 p.m.

Centennial/Northwest winner vs. South Carroll/Severn School winner, 3:30 p.m.

Boys’ Latin/Arundel loser vs. Rockville vs. Liberty loser, 5:30 p.m.

Boys’ Latin/Arundel winner vs. Rockville vs. Liberty winner, 5:30 p.m.

 

Northeast Holiday Tournament

Consolation – Mount Hebron/McDonough loser vs. Indian Creek/Northeast loser, 5 p.m.

Championship – Mount Hebron/McDonough winner vs. Indian Creek School/Northeast winner, 7 p.m.

 

Overlea Holiday Tournament

Consolation – C.M. Wright/Curley loser vs. NAF/Overlea loser, 5 p.m.

Championship – C.M. Wright/Curley winner vs. NAF/Overlea winner, 7 p.m.

 

Panther Holiday Invitational

Consolation – Long Reach/Damascus loser vs. Chapelgate/Paint Branch loser, 3 p.m.

Championship – Long Reach/Damascus winner vs. Chapelgate/Paint Branch winner, 7 p.m.

 

Phoenix Cactus Jam

Spalding in championship or consolation finals, TBA

 

Rotary Roundball Classic

Calvert Hall in International bracket championship or consolation finals, TBA

 

Springbrook Holiday Tournament

Consolation – Marriotts Ridge/Springbrook loser vs. Gaithersburg or John F. Kennedy, 5 p.m.

Championship – Marriotts Ridge/Springbrook winner vs. Gaithersburg or John F. Kennedy, 7 p.m.


Wells Fargo WNC Holiday Classic

Glenelg Country School vs. Carolina Day (N.C.) or Calvary Baptist (N.C.) in consolation (2:30 p.m.) or semifinals (8:30 p.m.)

 

Winters Mill Holiday Classic

Northern-Calvert vs. South River, 5:30 p.m.

Wootton vs. Winters Mill, 8:30 p.m.

 

Woodlawn Holiday Mixer

Crossland vs. SEED School, 5 p.m.

Coppin Academy vs. Western Tech, 6:30 p.m.

City College vs. Woodlawn, 8 p.m.