charlie thomasMONDAY DECEMBER 29

Benedictine Capital City Classic at Benedictine College Prep, Richmond, Va.

Gerstell Academy in championship or consolation finals, TBA


Cap City Classic at Annapolis

Chopticon vs. Annapolis, 7 p.m.

 

Century Holiday Tournament

Hammond vs. LaPlata, 6 p.m.

Catonsville vs. Century, 7:30 p.m.

 

Christmas Tournament in the Junction at Bluford Drew Jemison

Forest Park vs. Heritage Christian, 4:30 p.m.

St. Mary’s vs. Bluford Drew Jemison, 6 p.m.

 

Cougars Holiday Classic at Chesapeake-Anne Arundel

Edgewood vs. Carver Vo-Tech, 5 p.m.

High Point vs. Chesapeake-Anne Arundel, 7 p.m.

 

Father George National Jesuit Christmas Classic

Loyola Blakefield, Cristo Rey in championship or consolation finals, TBA

 

Governor’s Challenge

Ben Franklin vs. Colonel Richardson, 11:45 a.m.

Westminster vs. James M. Bennett, 3:15 p.m.

Mervo vs. Washington, 6:45 p.m.

Randallstown vs. Pocomoke, 7:15 p.m.

 

Hoodie House Hoops Classic at Ardrey Kell High, Charlotte, N.C.

John Carroll School vs. White Station (Tenn.) or Morgan County (Ga.) in consolaton (9 a.m.) or semifinals (7:30 p.m.)

 

Howard Holiday Tournament

Francis Scott Key vs. Old Mill, 1 p.m.

Howard vs. Pikesville, 5 p.m.


Liberty Holiday Tournament

Centennial vs. Northwest, 1:30 p.m.

South Carroll vs. Severn School, 3:30 p.m.

Boys’ Latin School vs. Arundel, 5:30 p.m.

Rockville vs. Liberty, 7:30 p.m.


Montgomery County/Frederick County Challenge at Tuscarora

St. John’s Catholic vs. Northwood, 1 p.m.

 

Northeast Holiday Tournament

Mount Hebron vs. McDonough, 5 p.m.

Indian Creek School vs. Northeast, 7 p.m.

 

Overlea Holiday Tournament

C. Milton Wright vs. Archbishop Curley, 5 p.m.

National Academy Foundation vs. Overlea, 7 p.m.

 

Panther Holiday Invitational at Paint Branch High

Long Reach vs. Damascus, 3 p.m.

Chapelgate Christian Academy vs. Paint Branch, 7 p.m.

 

Phoenix Cactus Jam

Spalding vs. Xaverian (N.Y.) or San Clemente (Calif.) in consolation (2:15 p.m.) or semifnals (5:30 p.m.)

 

Rotary Roundball Classic

Calvert Hall vs. Gaston Day (N.C) or Northwood Academy (S.C.) in International bracket consolation (10 a.m.) or semifinals (4 p.m.)

 

Slam Dunk to the Beach

Mount St. Joseph vs. Cape Henlopen (Del.), 9 p.m.

 

Springbrook Holiday Tournament

Marriotts Ridge vs. Springbrook, 7 p.m.

 

Stanley Martin Homes Tournament at Magruder

River Hill vs. Urbana, 5 p.m.

 

Wells Fargo WNC Holiday Classic at University of North Carolina-Asheville

Applachian Division – Glenelg Country School vs. Davidson Day (N.C.), 5:30 p.m.

 

Williamsport Holiday Classic

Consolation – Douglass/MCS loser vs. Prep Charter (Pa.) or Williamsport (Pa.), 6 p.m.

Championship – Douglass/MCS winner vs. Prep Charter or Williamsport, 7:30 p.m.


Winters Mill Holiday Classic

South River vs. Poolesville, 5:30 p.m.

Northern-Calvert vs. Winters Mills, 8:30 p.m.

 

Woodlawn Holiday Mixer

SEED School vs. Coppin Academy, 5 p.m.

Western Tech vs. City College, 6:30 p.m.

Woodlawn vs. Crossland, 8 p.m.