Note: Additional tournament schedules can be e-mailed to derek@varsitysportsnetwork.com

BENEDICTINE CAPITAL CITY CLASSIC

at Benedictine High (Richmond, VA)

Dec. 27

No. 4 Mount St. Joseph vs. St. John’s Jesuit (OH), 4:45 p.m.

Calvert Hall College vs. Varina (VA), 6:30 p.m.

Dec. 28

If Mount St. Joseph wins Dec. 27 match: Semifinal vs. Roman Catholic (PA) or The Miller School (VA), 6:30 p.m.

If Mount St. Joseph loses: Consolation vs. Roman Catholic or Miller School, 3 p.m.

If Calvert Hall wins Dec. 27 match: Semifinal vs. Cathedral (Canada) or Benedictine (VA), 8:15 p.m.

If Calvert Hall loses: Consolation vs. Cathedral or Benedictine, 4:45 p.m.

Dec. 29

Calvert Hall and Mount St. Joseph in consolation final or championship, TBD

 

BILL MILLER CHRISTMAS CLASSIC

at Patterson (ADMISSION $6)

Dec. 28

Bladensburg vs. No. 11 Forest Park, 6 p.m.

New Dorp (N.Y.) vs. No. 2 Patterson, 7:30 p.m.

Dec. 29

Consolation:  Bladensburg/Forest Park loser vs. New Dorp/Patterson loser, 6 p.m.

Championship: Bladensburg/Forest Park winner vs. New Dorp/Patterson winner, 7:30 p.m.

 

delonte joyce and sean leeCAP CITY CLASSIC

at Annapolis

Dec. 28

Meade vs. St. Mary’s, 5 p.m.

Catonsville vs. No. 15 Annapolis, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation: Meade/St. Mary’s loser vs. Catonsville/Annapolis loser, 3 p.m.

Championship: Meade/St. Mary’s winner vs. Catonsville/Annapolis winner, 7 p.m.

 

CENTURY HOLIDAY TOURNAMENT (ADMISSION $4)

Dec. 27

Reservoir vs. Liberty, 4 p.m.

Marriotts Ridge vs. Century, 7:30 p.m.

Dec. 28

Marriotts Ridge vs. Liberty, 4 p.m.

Reservoir vs. Century, 7:30 p.m.

 

DUNDALK HOLIDAY TOURNAMENT

Dec. 28

Chesapeake-AA vs. Centennial, 2 p.m.

Harford Tech vs. Dundalk, 6 p.m.

Dec. 29

Consolation: Chesapeake-AA/Centennial loser vs. Harford Tech/Dundalk loser, 4 p.m.

Championship: Chesapeake-AA/Centennial winner vs. Harford Tech/Dundalk winner, 6 p.m.

 

GEORGE LONG HOLIDAY TOURNAMENT

at Wakefield High (Arlington, VA)

Dec. 27

No. 20 Glenelg Country School vs. Washington-Lee (VA), 4:30 p.m.

Dec. 28

If Glenelg Country wins Dec. 27 match: Semifinals vs. West Potomac (VA) or Theodore Roosevelt (D.C.), 4:30 p.m.

If Glenelg Country loses: Consolation vs. West Potomac or Theodore Roosevelt, 1 p.m.

Dec. 29

Glenelg Country in consolation final or championship, TBD

 

GOLDS GYM HOLIDAY TOURNAMENT

at Hedgesville (WV) High 

Dec. 28

No. 7 Edmondson vs. St. Albans (D.C.) School, 8 p.m.

Dec. 29

If Edmondson wins Dec. 28 match: Championship vs. Walt Whitman or Hedgesville (WV), 8 p.m.

If Edmondson loses: Consolation vs. Walt Whitman or Hedgesville (WV), 6 p.m.

 

GREEN & GOLD TOURNAMENT

At Cecil Community College

Dec. 28

Green Bracket

Perryville vs. Tome School, 3 p.m.

Bohemia Manor vs. Elkton Christian Academy, 4:30 p.m.

Gold Bracket

Bel Air vs. Elkton, 6 p.m.

Rising Sun vs. North East, 7:30 p.m.

Dec. 29

Green Bracket consolation: Perryville/Tome School loser vs. Bohemia Manor/Elkton Christian loser, 3 p.m

Gold Bracket consolation: Bel Air/Elkton loser vs. Rising Sun/North East loser, 4:30 p.m.

Green Bracket championship: Perryville/Tome winner vs. Bohemia Manor/Elkton Christian winner, 6 p.m.

Gold Bracket championship: Bel Air/Elkton winner vs. Rising Sun/North East winner, 7:30 p.m.

 

HUBS HOLIDAY TOURNAMENT

at North Hagerstown

Dec. 28

South River vs. South Hagerstown, 5 p.m.

Dec. 29

South River vs. North Hagerstown, 6:30 p.m.

 

IAABO BOARD 290 MEMORIAL MIXER

at Northwestern

Dec. 28

Masonville Cove vs. Chesapeake-Baltimore County, 11 a.m.

Carver Vo-Tech vs. Mount Carmel, 1 p.m.

No. 9 Lake Clifton vs. No. 12 Old Mill, 3 p.m.

Northwestern vs. No. 16 Owings Mills, 5 p.m.

No. 13 Digital Harbor vs. John F. Kennedy (N.Y.), 7 p.m.

Dec. 29

Mount Carmel vs. Masonville Cove, 11 a.m.

Chesapeake-Baltimore County vs. Carver Vo-Tech, 1 p.m.

John F. Kennedy vs. Lake Clifton, 3 p.m.

Owings Mills vs. Digital Harbor, 5 p.m.

Old Mill vs. Northwestern, 7 p.m.

 

J.T. BOGLE INVITATIONAL

at Glen Burnie

Dec. 27

North County vs. Broadneck, 5 p.m.

Dulaney vs. Glen Burnie, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation: North County/Broadneck loser vs. Dulaney/Glen Burnie loser, 5 p.m.

Championship: North County/Broadneck winner vs. Dulaney/Glen Burnie winner, 7 p.m.

Tevin Hanner and Isaiah McCray

MILFORD MILL HOLIDAY MIXER (Revised)

Dec. 27

Glenelg vs. Eleanor Roosevelt, 4:30 p.m.

No. 19 River Hill vs. No. 8 Dunbar, 6 p.m.

Arundel vs. No. 5 Milford Mill, 7:30 p.m.

Dec. 28

Glenelg vs. Dunbar, 4:30 p.m.

River Hill vs. Arundel, 6 p.m.

Eleanor Roosevelt vs. Milford Mill, 7:30 p.m.

 

MoCo/HoCo CHALLENGE 

at Paint Branch (Admission $5)

Dec. 27

Richard Montgomery vs. Long Reach, 5 p.m.

Howard vs. Paint Branch, 7 p.m.

Dec. 28

Richard Montgomery vs. Howard, 5 p.m.

Long Reach vs. Paint Branch, 7 p.m.

 

NATIONAL JESUIT CHRISTMAS CLASSIC

at Georgetown Prep

Dec. 28

Loyola vs. St. Ignatius (OH), 4:30 p.m.

Dec. 29

If Loyola wins Dec. 28 match: Semifinals vs. Strake Jesuit (TX) or Jesuit (LA), 8 p.m.

If Loyola loses: Consolation vs. Strake Jesuit or Jesuit, 4:30 p.m.

Dec. 30

Loyola in consolation final or championship, TBD

 

NORTH CARROLL HOLIDAY HOOPS TOURNAMENT

Dec. 27

Paws Division

Wilde Lake vs. Fallston, 1 p.m.

South Carroll vs. Franklin, 2:30 p.m.

Claws Division

F. Scott Key vs. Manchester Valley, 7:30 p.m.

Hereford vs. North Carroll, 9 p.m.

Dec. 28

Paws Division consolation: F.S. Key/Manchester Valley loser vs. Hereford/North Carroll loser, 11:30 a.m.

Claws Division consolation: Wilde Lake/Fallston loser vs. South Carroll/Franklin loser, 2:30 p.m.

Paws Division championship: F.S. Key/Manchester Valley winner vs. Hereford/North Carroll winner, 6 p.m.

Claws Division championship: Wilde Lake/Fallston winner vs. South Carroll/Franklin winner, 9 p.m.

 

NORTHEAST CHRISTMAS TOURAMENT

at Chesapeake-Anne Arundel (Admission $5)

Dec. 29

Kenwood vs. Washington Christian Academy, 5:30 p.m.

Northeast vs. Poly, 7 p.m.

Dec. 30

Consolation: Kenwood/Washington Christian loser vs. Northeast/Poly loser, 5:30 p.m.

Championship: Kenwood/Washington Christian winner vs. Northeast/Poly winner, 7 p.m.

 

OAKLAND MILLS HOLIDAY TOURNAMENT

Dec. 28

Parkville vs. Sherwood, 3 p.m.

Western Tech vs. No. 10 Oakland Mills, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation: Parkville/Sherwood loser vs. Western Tech/Oakland Mills loser, 3 p.m.

Championship: Parkville/Sherwood winner vs. Western Tech/Oakland Mills winner, 7 p.m.

 

OVERLEA HOLIDAY TOURNAMENT

Dec. 28

Loch Raven vs. Mervo, 5 p.m.

North Harford vs. Overlea, 6:30 p.m.

Dec. 29

Consolation: Loch Raven/Mervo loser vs. North Harford/Overlea loser, 5 p.m.

Championship: Loch Raven/Mervo winner vs. North Harford/Overlea winner, 6:30 p.m.

 

PATAPSCO HOLIDAY CLASSIC (Admission $5)

Dec. 28

Westminster vs. Eastern Tech, 5 p.m.

Pikesville vs. Patapsco, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation: Westminster/Eastern Tech loser vs. Pikesville/Patapsco loser, 3 p.m.

Championship: Westminster/Eastern Tech winner vs. Pikesville/Patapsco winner, 7 p.m.

greg whittington

PRIMETIME SHOOTOUT (Revised)

At Trenton Catholic Academy (Hamilton, N.J.)

Dec. 28

Flight 3 bracket

No. 3 City College vs. Neshaminy (PA), 4:30 p.m.

Dec. 29

If City wins Dec. 28 match: Championship vs. West Windsor-Plainsboro South (N.J.) or Trenton Catholic Academy (N.J.), 7:30 p.m.

If City loses: Consolation vs. West Windsor-Plainsboro South or Trenton Catholic, 3 p.m.

 

RANDALLSTOWN HOLIDAY MIXER (Admission $5)

Dec. 29

New Town vs. Atholton, 5 p.m.

Dec. 30

New Town vs. Northwestern, 5 p.m.

Atholton vs. Randallstown, 6:30 p.m.

 

ROGERS OXYGEN HOLIDAY TOURNAMENT

at Springbrook

Dec. 28

National Academy Foundation vs. Gaithersburg, 5 p.m.

Dec. 29

If National Academy wins Dec. 28 match: Championship vs. Don Bosco-Cristo Rey (D.C.) or Springbrook, 7 p.m.

If National Academy loses: Consolation vs. Don Bosco-Cristo Rey or Springbrook, 5 p.m.

 

RONALD CURRY CLASSIC

at Hampton University

Bracket One

Dec. 29

Lake Taylor (VA) vs. No. 17 St. Paul’s School, 2:30 p.m.

Dec. 30

If St. Paul’s win Dec. 29 match: Semifinals vs. Oscar Smith (VA) or Bethel (VA), 5:30 p.m.

If St. Paul’s loses: Consolation vs. Oscar Smith or Bethel, 2:30 p.m.

Dec. 31

St. Paul’s in consolation final or championship, TBD

 

ROUTE 4O CORRIDOR CLASSIC

At Joppatowne (Admission $5)

Dec. 28

Havre de Grace vs. Aberdeen, 5 p.m.

Edgewood vs. Joppatowne, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation: Havre de Grace/Aberdeen loser vs. Edgewood/Joppatowne loser, 5 p.m.

Championship: Havre de Grace/Aberdeen winner vs. Edgewood/Joppatowne winner, 7 p.m.

 

SEAMLESS GUTTER SUPPLY INVITATIONAL

at Magruder

Dec. 27

Mount Hebron vs. Cumberland Valley (PA), 5 p.m.

St. John’s Catholic Prep vs. Magruder, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation: Mount Hebron vs. St. John’s Catholic, 5 p.m.

 

SHERM BRISTOW TOURNAMENT

At Gilman School

Dec. 28

McDonogh School vs. Indian Creek, 6:15 p.m.

Coppin Academy vs. Woodlawn, 8 p.m.

Dec. 29

5th place consolation: McDonogh/Indian Creek loser vs. Coppin Academy/Woodlawn loser, 4:30 p.m.

Semifinal: McDonogh/Indian Creek winner vs. Central Bucks West (PA), 6:15 p.m.

Semifinal: Coppin Academy/Woodlawn winner vs. Gilman School, 8 p.m.

Dec. 30

3rd place consolation: Semifinal losers, 6:15 p.m.

Championship: Semifinal winners, 8 p.m.

Pat Clatchey

SNOWBALL CLASSIC

At Southern-Garrett

Dec. 29

Annapolis Area Christian School vs. Bullis Prep, 6:15 p.m.

Archbishop Curley vs. Southern-Garrett, 8 p.m.

Dec. 30

Consolation: AACS/Bullis loser vs. Curley/Southern loser, 6:15 p.m.

Championship: AACS/Bullis winner vs. Curley/Southern winner, 8 p.m.

 

SOUTHSIDE ACADEMY HOLIDAY MIXER

Dec. 28

W.E.B. DuBois vs C. Milton Wright, 4:30 p.m.

Southside Academy vs. SEED School (D.C.), 6:15 p.m.

Dec. 29

Seed School vs. W.E.B. DuBois, 4:30 p.m.

Southside vs. C. Milton Wright, 6:15 p.m.

 

STOP DWI HOLIDAY CLASSIC

at Broome County Veterans Memorial Arena (Binghamton, N.Y.)

National Division

Dec. 28

No. 6 John Carroll vs. New Rochelle (N.Y.), 1 p.m.

Dec. 29

If John Carroll wins Dec. 28 match: Semifinals vs. Imhotep Charter (PA) or Holy Cross (N.Y.), 7:30 p.m.

If John Carroll loses: Consolation vs. Imhotep Charter or Holy Cross, 1 p.m.

Dec. 30

John Carroll in consolation or championship, TBD

 

WALDORF HOLIDAY HOOPS CLASSIC (Revised)

Dec. 28

Southern at Westlake, 7 p.m.

Dec. 29

If Southern wins Dec. 27: Semifinal at North Point vs. Riverdale Baptist or Edison (VA), 7 p.m.

If Southern loses: Consolation at North Point vs. Riverdale Baptist or Edison (VA), 3 p.m.