Public schools on center stage as first full week of area high school football play starts Thursday


THURSDAY

NON-LEAGUE

St. John’s Catholic Prep at Sidwell Friends School (D.C.), 4 p.m.

 

FRIDAY

TOP 20

No. 8 Mervo at Carver Vo-Tech, 3:45 p.m.

No. 13 Dundalk at Century, 6 p.m.

Patterson vs. No. 10 Dunbar at Sugar Cain Field, 6 p.m.

Dover (DE) at No. 17 Arundel, 6:30 p.m.

No. 3 Archbishop Spalding (1-0) at No. 6 Broadneck, 6:30 p.m.

No. 12 Old Mill at North County, 6:30 p.m.

Georgetown Prep vs. No. 9 St. Vincent Pallotti (1-0) at Fairland Regional Park, 7 p.m.

Gonzaga College (DC) at No. 2 McDonogh School, 7 p.m.

Hammond at No. 16 Glenelg, 7 p.m.

No. 11 Milford Mill Academy at No. 5 Franklin, 7 p.m.

No. 15 Loyola Blakefield at St. Mary’s, 7 p.m.

No. 18 Long Reach at No. 14 River Hill, 7 p.m.

No. 19 Elkton at Rising Sun, 7 p.m.

No. 20 South Carroll at Brunswick, 7 p.m.

St. Joseph Regional (NJ) vs. No. 1 St. Frances Academy (0-1) at Patterson Park, 7 p.m.

BALTIMORE CITY

City College at New Era Academy, 3:45 p.m.

Douglass at Lake Clifton, 3:45 p.m.

Edmondson vs. Digital Harbor at Banner Park, 3:45 p.m.

National Academy Foundation at Forest Park, 3:45 p.m.

Reginald Lewis at Southwestern, 3:45 p.m.

BALTIMORE COUNTY

Dulaney at Owings Mills, 4 p.m.

Catonsville at Randallstown, 6 p.m.

Pikesville at Overlea, 6 p.m.

Eastern Tech at Hereford, 6:30 p.m.

Lansdowne at Perry Hall, 6:30 p.m.

Parkville at Woodlawn, 6:30 p.m.

HOWARD COUNTY

Howard at Marriotts Ridge, 7 p.m.

Oakland Mills at Centennial, 7 p.m.m

Reservoir at Mount Hebron, 7 p.m.

MIAA 

Archbishop Curley at Concordia Prep, 4 p.m.

John Carroll School (0-1) at Boys’ Latin School (1-0), 4:15 p.m.

Severn School at St. Paul’s School, 4 p.m.

UCBAC

Bel Air at Havre de Grace, 7 p.m.

C. Milton Wright at North East, 7 p.m.

Perryville at North Harford, 7 p.m.

NON-LEAGUE

Edgewood at Gilman School, 4 p.m.

Joppatowne at Loch Raven, 4 p.m.

Francis Scott Key at Smithsburg, 6 p.m.

Liberty at Walkersville, 6 p.m.

Annapolis at High Point, 6:30 p.m.

Chesapeake-Anne Arundel vs. Western Tech at CCBC-Catonsville, 6:30 p.m.

Kenwood at Linganore, 6:30 p.m.

Laurel at Crofton, 6:30 p.m.

Mount Carmel at Glen Burnie, 6:30 p.m.

Seaford (DE) at Southern, 6:30 p.m.

Westminster vs. South River at Severna Park, 6:30 p.m.

Winters Mill at Fallston, 6:45 p.m.

Aberdeen at Frederick, 7 p.m.

Annapolis Area Christian School at Loudon County (VA), 7 p.m.

Bohemia Manor at Kent County, 7 p.m.

Sparrows Point at Harford Tech, 7 p.m.

Williamsport at Manchester Valley, 7 p.m.

SATURDAY

TOP 20

No. 4 Mount St. Joseph (1-0) at St. Ignatius-Ohio (0-2), 1 p.m.

BALTIMORE COUNTY

Patapsco at Towson, 3 p.m.