Two Top 10 matches on tap as MIAA A play highlights week two of football regular season; Franklin out for major upset against No. 1 St. Frances


FRIDAY

TOP 20

No. 10 Dunbar (1-0) at City College (1-0), 3:45 p.m.

Poly (1-0) at No. 8 Mervo (0-0), 6 p.m.

No. 11 Milford Mill Academy (0-1) at Hereford (1-0), 6:30 p.m.

No. 12 Old Mill (1-0) at Fort Hill (1-0), 6:30 p.m.

No. 16 Arundel (1-0) at Smyrna-DE (0-1), 6:30 p.m.

No. 20 South Carroll (1-0) at Northeast (0-1), 6:30 p.m.

South River (1-0) at No. 7 Broadneck (0-1), 6:30 p.m.

Edgewood (0-1) at No. 19 Elkton (1-0), 7 p.m.

No. 9 St. Vincent Pallotti (2-0) at No. 2 Archbishop Spalding (2-0), 7 p.m.

No. 15 Glenelg (1-0) at Atholton (1-0), 7 p.m.

No. 18 River Hill (0-1) at Howard (1-0), 7 p.m.

Reservoir (1-0) at No. 17 Long Reach (1-0), 7 p.m.

St. Paul’s School (1-0) vs. No. 14 St. Mary’s (1-0) at Pascal Field, 7 p.m.

ANNE ARUNDEL COUNTY

Crofton (0-1) at Severna Park (1-0), 6:30 p.m.

Glen Burnie (1-0) at Annapolis (1-0), 6:30 p.m.

BALTIMORE CITY

Carver Vo-Tech (0-0) vs. Digital Harbor (0-1) at Banner Park, 3:45 p.m.

Forest Park (0-1) at Lake Clifton (0-1), 3:45 p.m.

Patterson (0-0) at Edmondson (1-0), 3:45 p.m.

Reginald Lewis (0-1) at Douglass (0-0), 3:45 p.m.

BALTIMORE COUNTY

Owings Mills (1-0) at Randallstown (0-1), 4 p.m.

Patapsco (1-0) at Lansdowne (0-1), 6 p.m.

Sparrows Point (0-1) vs. Western Tech (0-1) at CCBC-Catonsville, 6 p.m.

Chesapeake-Baltimore County (0-0) at Pikesville (0-1), 6:30 p.m.

Dulaney (0-1) at Catonsville (1-0), 6:30 p.m.

Kenwood (0-1) at Woodlawn (0-1), 6:30 p.m.

Towson (0-1) at Perry Hall (1-0), 6:30 p.m.

Loch Raven (0-1) vs. Eastern Tech (0-1) at CCBC-Essex, 7 p.m.

HOWARD COUNTY

Centennial (0-1) at Hammond (0-1), 7 p.m.

Marriotts Ridge (0-1) at Mount Hebron (0-1), 7 p.m.

Wilde Lake (0-1) at Oakland Mills (1-0), 7 p.m.

MIAA 

John Carroll School (0-2) at Concordia Prep (1-0), 4 p.m.

UCBAC

Bohemia Manor (1-0) at Patterson Mill (0-1), 7 p.m.

C. Milton Wright (1-0) at North Harford (1-0), 7 p.m.

Fallston (1-0) at North East (0-1), 7 p.m.

Harford Tech (1-0) at Aberdeen (1-0), 7 p.m.

Havre de Grace (1-0) at Rising Sun (0-1), 7 p.m.

Perryville (1-0) at Joppatowne (1-0), 7 p.m.

NON-LEAGUE

St. Andrew’s School-DE (0-0) at Severn School (0-1), 4:30 p.m.

Bel Air (0-1) at Century (0-1), 6 p.m.

Manchester Valley (1-0) at North Hagerstown (1-0), 6 p.m.

Francis Scott Key (1-0) at Southern (0-1), 6:30 p.m.

Chesapeake-Anne Arundel (1-0) at Winters Mill (0-1), 7 p.m.

Linganore (1-0) at Westminster (0-1), 7 p.m.

Maryland School for the Deaf (1-0) vs. St. John’s Catholic Prep (0-1) at McCurdy Field, 6:30 p.m.

North County (0-1) at Milford-DE (1-0), 6:30 p.m.

Meade (0-1) at Middletown (1-0) , 7 p.m.

Our Lady of Mount Carmel (0-1) at Clear Spring (0-1), 7 p.m.

SATURDAY

TOP 20

Gilman School (1-0) at No. 4 Mount St. Joseph (1-1), 1 p.m.

No. 3 McDonogh School (0-1) at No. 6 Calvert Hall College (1-0), 1 p.m.

No. 13 Dundalk (1-0) at Parkville (1-0), 1 p.m.

No. 5 Franklin (1-0) vs. No. 1 St. Frances Academy (0-1) at Morgan State University, 4 p.m.

BALTIMORE COUNTY

Overlea (1-0) at New Town (1-0), 12 p.m.

NON-LEAGUE

Archbishop Curley (0-1) at Bishop O’Connell-VA (0-1), 12 p.m.

St. Michael the Archangel-VA (2-0) at Annapolis Area Christian School (0-1), 1 p.m.