Oct
27
Wed
JV C Soccer Championship @ @ Higher Seed
Oct 27 all-day
Winter Sports Preseason Meetings
Oct 27 all-day

Basketball – Our Lady of Mount Carmel, 7:00 p.m.

Squash – St. Paul’s School, 6:30 p.m.

Wrestling – Archbishop Curley, 7:00 p.m.

Oct
28
Thu
Fresh/Soph Soccer Championship @ @ Higher Seed
Oct 28 all-day
Oct
29
Fri
Water Polo Semifinals @ TBA
Oct 29 all-day

#4 vs. #1

#3 vs. #2

Oct
30
Sat
Water Polo Championships @ McDonogh School
Oct 30 all-day

JV (#2 vs. #1)

Varsity Final

Nov
1
Mon
Cross Country Championships @ Maryland Agriculture Center & Farm Park
Nov 1 all-day
Start Date for Winter Sports
Nov 1 all-day
Volleyball Quarterfinals @ @ Higher Seeds
Nov 1 all-day
Nov
2
Tue
A, B & C Soccer Quarterfinals @ @ Higher Seeds
Nov 2 all-day
JV Volleyball Semifinals @ @ Higher Seeds
Nov 2 all-day
Nov
3
Wed
JV A & B Soccer Semifinals @ @ Higher Seeds
Nov 3 all-day
Volleyball Semifinals @ @ Higher Seed
Nov 3 all-day
Middle School Athletic Director Meeting
Nov 3 @ 9:00 am
Nov
4
Thu
A, B & C Soccer Semifinals @ @ Higher Seeds
Nov 4 all-day
JV Volleyball Championship @ @ Higher Seed
Nov 4 all-day
Nov
5
Fri
All MIAA Nominations Due
Nov 5 all-day
JV A & B Soccer Championships @ @ Higher Seeds
Nov 5 all-day
Volleyball Championships @ Mount St. Joseph
Nov 5 @ 7:00 pm
Nov
6
Sat
SAT Testing
Nov 6 all-day
Nov
7
Sun
Soccer Championships @ Anne Arundel CC
Nov 7 all-day

C Conference – 1:00 p.m.

B Conference – 3:15 p.m.

A Conference – 5:30 p.m.

Nov
9
Tue
Board of Governors Meeting @ Calvert Hall
Nov 9 @ 7:30 am
General Council Meeting @ Calvert Hall
Nov 9 @ 9:00 am
Nov
12
Fri
A & B Football Championships @ @ Higher Seeds
Nov 12 – Nov 13 all-day
Nov
16
Tue
Fall Sports End of Season Meetings
Nov 16 @ 7:00 pm

Cross Country – @ Beth Tfiloh

Football – @ Archbishop Curley

Soccer – @ Boys’ Latin

Volleyball – @ Annapolis Area Christian

Water Polo – @ Calvert Hall

Nov
17
Wed
Executive Committee Meeting @ Video Conference
Nov 17 @ 8:30 am
Athletic Directors Meeting @ Video Conference
Nov 17 @ 9:30 am
Nov
20
Sat
A & B Football Championships @ TBA
Nov 20 all-day
Wrestling Weight Certification @ McDonogh School
Nov 20 all-day
Nov
22
Mon
Wrestling Weight Certification @ McDonogh School
Nov 22 all-day
Nov
30
Tue
Weight Certifications (Make-ups by Appt.) @ Gilman
Nov 30 all-day
Dec
1
Wed
Wrestling Weight Certifications (Make-ups by Appt.) @ McDonogh School
Dec 1 all-day
Dec
2
Thu
Wrestling Weight Certifications (Make-ups by Appt.) @ McDonogh School
Dec 2 all-day
Dec
3
Fri
Winter Roster Due Date
Dec 3 all-day
Dec
4
Sat
SAT Testing
Dec 4 all-day
Dec
7
Tue
Daylight Savings Time Ends
Dec 7 all-day
Dec
8
Wed
Executive Committee Meeting @ Video Conference
Dec 8 @ 8:30 am
Athletic Directors Meeting @ Video Conference
Dec 8 @ 9:30 am
Athletic Directors Meeting
Dec 8 @ 9:30 am
Dec
10
Fri
NIAAA Convention @ Denver, CO
Dec 10 – Dec 14 all-day
Indoor Track Meet @ PGSLC
Dec 10 @ 3:45 pm
Dec
27
Mon
Final Wrestling Weight Certifications (by appt. only) @ McDonogh School
Dec 27 all-day
Jan
14
Fri
Indoor Track Meet @ PGSLC
Jan 14 @ 3:45 pm
Jan
19
Wed
Executive Committee Meeting @ Mount St. Joseph HS
Jan 19 @ 8:30 am
Jan
28
Fri
Indoor Track Championships @ PGSLC
Jan 28 @ 3:45 pm
Feb
3
Thu
JV Ice Hockey Championships @ @ Higher Seeds
Feb 3 – Feb 4 all-day
Feb
5
Sat
A Conference Swimming Championships @ Loyola University
Feb 5 all-day

Prelims – 9:00 a.m.

Finals – 5:30 p.m.

Feb
7
Mon
Ice Hockey Semifinals @ @ Higher Seeds
Feb 7 – Feb 9 all-day
Squash Team Quarterfinals @ @ Higher Seeds
Feb 7 all-day
Feb
8
Tue
Squash Team Semifinals @ @ Higher Seeds
Feb 8 all-day
Wrestling Seeding Meeting @ Archbishop Curley
Feb 8 @ 7:00 pm
Feb
9
Wed
B Conference Swimming Championships @ McDonogh
Feb 9 all-day
JV Squash Semifinals @ @ Higher Seeds
Feb 9 all-day
Feb
10
Thu
Squash Team Championship @ @ Higher Seed
Feb 10 all-day
Feb
11
Fri
JV Squash Team Championship @ @ Higher Seed
Feb 11 all-day
Wrestling Preliminaries @ Gilman School
Feb 11 all-day
Feb
12
Sat
Wrestling Championships @ Gilman School
Feb 12 all-day
Feb
14
Mon
Varsity Squash Individual Tournament @ St. Paul's School
Feb 14 – Feb 16 all-day
Feb
15
Tue
Executive Committee Meeting @ Mount St. Joseph
Feb 15 @ 8:30 am
Athletic Director Meeting @ Mount St. Joseph
Feb 15 @ 9:30 am – 10:30 am
Feb
16
Wed
Spring Sports Preseason Meetings
Feb 16 all-day

Baseball – Key School, 7:00 pm

Lacrosse – Severn School, 7:00 pm

Rugby – Loyola Blakefield, 6:30 pm

Tennis – Park School, 7:00 pm

Feb
17
Thu
Ice Hockey Championships @ Piney Orchard
Feb 17 all-day

B Conference – 4:00 pm

A Conference – 6:00 pm

Golf Preseason Meeting @ Chapelgate Christian Academy
Feb 17 @ 7:00 pm
Feb
18
Fri
All MIAA Nominations Due
Feb 18 all-day
All MIAA Nominations Due Date
Feb 18 all-day
Feb
21
Mon
JV C Basketball Semifinals @ @ Higher Seeds
Feb 21 all-day
Feb
22
Tue
A & B Basketball Quarterfinals @ @ Higher Seeds
Feb 22 all-day
Start Date for Spring Sports
Feb 22 all-day
Feb
23
Wed
Fresh/Soph Basketball Championship @ @ Higher Seed
Feb 23 all-day
JV A & B Basketball Semifinals @ @ Higher Seeds
Feb 23 all-day
Feb
24
Thu
Basketball Semifinals @ @ Higher Seeds
Feb 24 all-day
JV C Basketball Championship @ @ Higher Seed
Feb 24 all-day
Feb
25
Fri
JV A & B Basketball Championships @ @ Higher Seeds
Feb 25 all-day
Feb
27
Sun
Basketball Championships @ Harford Community College
Feb 27 all-day
Mar
1
Tue
Winter Sports End of Season Meetings
Mar 1 all-day

Basketball – Our Lady of Mount Carmel, 7:00 pm

Ice Hockey – Mount St. Joseph, 7:00 pm

Squash – St. Paul’s School, 6:30 pm

Swimming – Video Conference, 6:30 pm

Wrestling – Archbishop Curley, 7:00 pm

Indoor Track End of Season/Track & Field Preseason Meetings @ McDonogh School: 1873 Room
Mar 1 @ 6:30 pm
Mar
12
Sat
SAT Testing
Mar 12 all-day
Mar
13
Sun
Daylight Savings Time Begins
Mar 13 all-day
Mar
15
Tue
Board of Governors Meeting @ Calvert Hall
Mar 15 @ 7:30 am
Executive Committee Meeting @ Gilman School
Mar 15 @ 10:30 am
Athletic Directors Meeting @ Gilman School
Mar 15 @ 11:00 am
Mar
23
Wed
A & B Conference Baseball Championships @ Harford Community College
Mar 23 all-day
Mar
25
Fri
Spring Rosters Due Date
Mar 25 all-day
Apr
26
Tue
General Council Meeting
Apr 26 @ 9:00 am
Apr
28
Thu
MSADA Convention @ Ocean City, MD
Apr 28 – May 1 all-day
May
3
Tue
Athletic Directors Meeting @ Gilman School
May 3 @ 9:30 am
Executive Committee Meeting @ Gilman School
May 3 @ 8:30 pm
May
4
Wed
Rugby Semifinals @ @ Higher Seeds
May 4 all-day
May
7
Sat
SAT Testing
May 7 all-day
May
9
Mon
JV B Baseball Semifinals @ @ Higher Seeds
May 9 all-day
JV Golf Team Championship
May 9 all-day
JV Tennis Team Semifinals @ @ Higher Seeds
May 9 all-day
C Conference Golf Team Semifinals @ @ Higher Seeds
May 9 @ 6:28 pm
May
10
Tue
C Conference Baseball Quarterfinals @ @ Higher Seeds
May 10 all-day
Tennis Team Semifinals @ @ Higher Seeds
May 10 @ 6:33 pm
May
11
Wed
A & B Conference Golf Team Semifinals @ @ Higher Seeds
May 11 all-day
C Conference Golf Team Championship @ @ Higher Seed
May 11 all-day
Fresh/Soph Team Championship @ @ Higher Seed
May 11 all-day
JV B Conference Baseball Championship @ @ Higher Seed
May 11 all-day
JV Tennis Team Championships @ @ Higher Seeds
May 11 all-day
May
12
Thu
C Conference Baseball Semifinals @ @ Higher Seed
May 12 all-day
JV A Conference Baseball Semifinals @ @ Higher Seed
May 12 all-day
JV Lacrosse Semifinals @ @ Higher Seeds
May 12 all-day
Rugby Championships @ Loyola Blakefield
May 12 all-day

JV (2 vs. 1) – 4:00 pm

Varsity – 5:30 pm

Tennis Team Championships @ @ Higher Seeds
May 12 all-day
Track & Field Championships – Day One @ Calvert Hall
May 12 all-day
May
13
Fri
A & B Conference Baseball Tournaments @ @ Higher Seeds
May 13 – May 20 all-day
All MIAA Nominations Due
May 13 all-day
All MIAA Nominations Due Date
May 13 all-day
Lacrosse Quarterfinals @ @ Higher Seeds
May 13 all-day
May
14
Sat
A & B Conference Golf Team Championships @ TBD
May 14 all-day

Subject to change. Date (and venue) requested. Not under contract.

Track & Field Championships – Day Two @ @ Archbishop Spalding
May 14 all-day
May
16
Mon
JV A Conference Individual Tennis Tournament @ TBD
May 16 – May 19 all-day
JV B Conference Tennis Tournament @ TBD
May 16 – May 19 all-day
JV Lacrosse Championship @ @ Higher Seed
May 16 all-day
Varsity A & B Conference Individual Tennis Tournaments @ McDonogh
May 16 – May 19 all-day
Varsity C Conference Individual Tennis Tournament @ Annapolis Area Christian
May 16 – May 19 all-day
Varsity Golf Individual Tournament – Round 1 @ Eagle's Nest CC
May 16 all-day

Subject to change. Date (and venue) requested. Not under contract.

May
17
Tue
A Conference Lacrosse Semifinals @ TBD
May 17 all-day
B & C Conference Lacrosse Semifinals @ @ Higher Seeds
May 17 all-day
C Conference Baseball Championship @ TBD
May 17 all-day
JV A Baseball Championship @ @ Higher Seeds
May 17 all-day
May
18
Wed
Varsity Golf Individual Tournament – Final Round @ Eagle's Nest CC
May 18 all-day

Subject to change – Date (and venue) requested. Not under contract.

Middle School Athletic Directors Meeting @ TBD
May 18 @ 9:00 am
Track & Field End of Season Meeting @ McDonogh School
May 18 @ 6:30 pm
May
19
Thu
C Conference Lacrosse Championship @ USA Lacrosse
May 19 @ 6:00 pm
May
20
Fri
A & B Conference Lacrosse Championships @ TBD
May 20 @ 7:48 pm
May
24
Tue
A & B Conference Baseball Championships (if) @ Harford Community College
May 24 all-day
Lacrosse End of Season Meeting @ Severn School
May 24 @ 7:00 pm
May
25
Wed
Spring Sports End of Season Meetings
May 25 all-day

Baseball – Key School, 7:00 pm

Golf – Chapelgate Christian, 7:00 pm

Rugby – Loyola Blakefield, 6:30 pm

Jun
1
Wed
Tennis End of Season Meeting @ Park School
Jun 1 @ 7:00 pm
Jun
4
Sat
SAT Testing
Jun 4 all-day
Jun
6
Mon
Summer Workshop @ The Inn at CBBC
Jun 6 – Jun 7 all-day