BASEBALL  |  BASKETBALL  |  CROSS COUNTRY  |  FOOTBALL  |  GOLF  |  ICE HOCKEY
LACROSSE  |  SOCCER  |  SQUASH  |  TENNIS  |  VOLLEYBALL  |  WRESTLING

2019 BOYS’ LATIN VARSITY LACROSSE SCHEDULE

♦ DENOTES A LEAGUE GAME

 

DateOpponentTime/ScoreLocation
Thr, 7 Mar Haverford (PA) L 10-15 Haverford School
Tue, 12 Mar Gonzaga W 12-9 Boys’ Latin School
Thr, 14 Mar Calverton W 21-4 Boys’ Latin School
Sat, 16 Mar Oxbridge Academy of the Palm Beaches (FL) W 16-10
Tue, 19 Mar St. Andrew's (FL) W 11-6
Sat, 23 Mar Culver Academy (IN) L 3-10 Boys’ Latin School
Tue, 26 Mar Brunswick (CT) L 2-10 University of Pennsylvania
Fri, 29 Mar Calvert Hall L 5-12 Calvert Hall
Sat, 6 Apr John Carroll W 13-7 U.S. Lacrosse Stadium
Tue, 9 Apr McDonogh W 11-10 McDonogh School
Fri, 12 Apr Loyola Blakefield W 15-8 Boys’ Latin School
Tue, 16 Apr St. Mary's L 8-9 Boys’ Latin School
Tue, 23 Apr Severn W 13-7 Boys’ Latin School
Fri, 26 Apr Mount St. Joseph W 10-6 Mount St. Joseph
Tue, 30 Apr Archbishop Spalding L 5-9 Archbishop Spalding
Sat, 4 May Gilman W 12-11 Boys’ Latin School
Tue, 7 May St. Paul's W 8-7 St. Paul’s School
Fri, 10 May McDonogh MIAA A Conference Lacrosse Quarterfinals
W 13-9
Boys’ Latin School
Tue, 14 May St. Mary's MIAA A Conference Lacrosse Semifinals
7:05 pm
Johnny Unitas Stadium

 

2019 BOYS’ LATIN JV LACROSSE SCHEDULE

♦ DENOTES A LEAGUE GAME

 

DateOpponentTime/ScoreLocation
Tue, 12 Mar Haverford (PA) L 5-10 Haverford School
Mon, 25 Mar Gonzaga W 14-4 Boys’ Latin School
Thr, 28 Mar Calvert Hall L 2-7 Boys’ Latin School
Mon, 1 Apr Georgetown Prep W 6-5 Georgetown Prep
Thr, 4 Apr John Carroll W 13-7 John Carroll School
Mon, 8 Apr McDonogh W 15-2 Boys’ Latin School
Thr, 11 Apr Loyola Blakefield W 8-7 Loyola Blakefield
Mon, 15 Apr St. Mary's L 2-3 Boys’ Latin School
Tue, 23 Apr Severn W 8-3 Severn School
Thr, 25 Apr Mount St. Joseph W 14-0 Boys’ Latin School
Mon, 29 Apr Archbishop Spalding W 9-3 Boys’ Latin School
Thr, 2 May Gilman W 10-6 Gilman School
Mon, 6 May St. Paul's W 14-5 Boys’ Latin School
Thr, 9 May St. Mary's MIAA JV A Lacrosse Semifinals
W 14-5
St. Mary’s (HS)

 

2019 BOYS’ LATIN FRESH/SOPH LACROSSE SCHEDULE

♦ DENOTES A LEAGUE GAME

 

DateOpponentTime/ScoreLocation
Mon, 25 Mar Gonzaga W 14-4 Boys’ Latin School
Thr, 28 Mar Calvert Hall L 4-9 Calvert Hall
Mon, 8 Apr Archbishop Curley L 6-7 Archbishop Curley HS
Wed, 10 Apr Loyola Blakefield L 9-13 Boys’ Latin School
Mon, 15 Apr St. Mary's W 9-6 Boys’ Latin School
Wed, 24 Apr Mount St. Joseph W 10-2 Mount St. Joseph
Mon, 29 Apr Archbishop Spalding W 6-5 Archbishop Spalding
Wed, 1 May Gilman W 10-6 Gilman School